Razpis za 55. Krkine nagrade za dodiplomske in podiplomske raziskovalne naloge

Znanost povezuje.

Študente študijskih programov vseh treh stopenj vabimo, da se prijavite na razpis za 55. Krkine nagrade.

Vse, ki ste oziroma boste svoje raziskovalne naloge z znanstvenih področij, povezanih z raziskavami in razvojem, proizvodnjo, kontrolo kakovosti, trženjem ter uporabo zdravilnih učinkovin in zdravil, končali med 1. julijem 2024 in 30. junijem 2025, vabimo, da na spletni strani Krkinih nagrad izpolnite prijavni obrazec in zahtevane dokumente dodate do 4. julija 2025. Informacije o prijavnih pogojih najdete v Pravilih Krkinih nagrad za študente (spodaj).

V skladu s Krkino razvojno-raziskovalno usmeritvijo bo Svet Sklada Krkinih nagrad med prispelimi nalogami izbral tiste, ki bodo izstopale po znanstveni odličnosti in uporabnosti v farmacevtski industriji, ter jim podelil Krkine nagrade in priznanja. Najobetavnejši mladi raziskovalci študijskih programov prve in druge stopnje bodo prejeli še posebno priznanje. Pet nalog, ki bodo po oceni Znanstvenega odbora Svetka Sklada Krkinih nagrad najbolj inovativne, odmevne in kakovostne ter hkrati tesno povezane s sodobnimi izzivi generične farmacevtske industrije, bo nagrajenih z najprestižnejšimi - velikimi Krkinimi nagradami.

Avtorje nalog, prijavljenih na razpis za 55. Krkine nagrade, bomo o izboru nagrajenih nalog obvestili septembra 2025.

Krkine nagrade podeljujemo že več kot 50 let. Pridružite se več kot 3100 nagrajencem!

Krka si pridržuje pravico do javne objave naslovov nalog in njihovih avtorjev, podatkov o mentorjih in somentorjih ter pravico do objave povzetkov v zborniku in drugih tiskanih in elektronskih medijih.

 



Pravila Krkinih nagrad za študente

1. Razpis

Razpis Sveta Sklada Krkinih nagrad je objavljen v dnevnem tisku in na spletnih straneh Krkinih nagrad (www.krkinenagrade.si). Namenjen je predvsem mladim raziskovalcem, tj. študentom vseh treh študijskih stopenj. V njem so navedeni pogoji in rok za prijavo. Avtorji lahko prijavijo naloge, ki jih bodo končali v obdobju od 1. julija preteklega študijskega leta do 30. junija tekočega leta. Znanstveni odbor lahko izjemoma upošteva tudi prijave nalog, končanih v obdobju predhodnega razpisa, oz. nalog, formalno končanih z zagovorom do 15. julija tekočega leta, vendar mora kandidat že ob prijavi navesti predvideni datum zagovora. V razpisu je tudi informacija o Krkini pravici do javne objave naslovov nalog in podatkov o avtorjih, mentorjih in somentorjih ter pravici do objave predstavitev in povzetkov v tiskani in elektronski obliki.

Svet Sklada Krkinih nagrad lahko za posamezno vrsto razpisa in za posamezno leto določi prednostne raziskovalne teme. Razpiše jih vsaj šest mesecev pred koncem razpisa za tekoče leto.

2. Prijava

Kandidati se na razpis prijavijo prek obrazca, ki je dostopen na www.krkinenagrade.si.
Vnesti morajo vse zahtevane podatke in priložiti naslednje dokumente oz. datoteke:

  • kratek povzetek naloge v slovenskem in angleškem jeziku, napisan v skladu z navodili, objavljenimi na spletni strani;
  • skenirano podpisano soglasje mentorja in somentorja (gl. vzorec soglasja);
  • raziskovalno nalogo v formatu pdf;
  • bibliografija avtorja, ki je neposredno povezana z vsebino naloge.

Naloga in bibliografija avtorja morata biti pripravljeni po navodilih, ki so v 6. točki Pravil.

3. Potrditev prijave in izbor nalog

Svet Sklada Krkinih nagrad najpozneje v osmih tednih po koncu razpisa pregleda vse prijave in preveri, ali so v skladu z razpisnimi pogoji. Vsako nalogo pošlje najmanj dvema ocenjevalcema. Izbrani ocenjevalci so strokovnjaki s področja, ki ga obravnava naloga, in so lahko zaposleni v Krki, d. d., Novo mesto ali drugih ustanovah.

Na podlagi njihovega mnenja in ocene Svet Sklada Krkinih nagrad na predlog Znanstvenega odbora izbere prejemnike Krkinih nagrad in Krkinih priznanj ter določi vrsto nagrade oz. priznanja. Predvidoma v treh mesecih po koncu razpisa vse kandidate obvesti o izboru. Odločitev Sveta Sklada Krkinih nagrad je dokončna.

4. Kandidati

Znanstveni odbor pri avtorjih prijavljenih raziskovalnih nalog upošteva starostno omejitev. Izjemoma lahko sprejme tudi prijavo kandidata, ki ne ustreza spodaj navedenim starostnim omejitvam.

Prijavijo se lahko:

  • kandidati, ki študirajo na 1. stopnji oz. so študij končali do dopolnjenega 25. leta;
  • kandidati, ki študirajo na 2. stopnji oz. so študij končali do dopolnjenega 30. leta;
  • kandidati, ki študirajo na 3. stopnji oz. so študij končali do dopolnjenega 35. leta.

Če kandidat na razpis za Krkine nagrade prijavi nalogo, ki jo je pred tem že prijavil na druge razpise oz. natečaje, ali nalogo, ki je že bila nagrajena, je to dolžan navesti v prijavnem obrazcu.

Kandidat lahko na razpis prijavi le eno nalogo, praviloma le enkrat na isti stopnji izobraževanja oz. študija. Če na isti študijski stopnji kandidira večkrat, se Znanstveni odbor odloči, ali novo prijavo sprejme. Pogoj za sprejetje druge prijave na isti študijski stopnji je, da se vsebina nove raziskovalne naloge ne prekriva s prejšnjo. Če gre za nadaljevanje predhodnega raziskovalnega dela, mora eksperimentalno delo nove naloge bistveno dopolnjevati predhodno prijavljeno nalogo, kandidat pa mora v nalogi jasno napisati, da gre za nadaljevanje raziskovalne naloge, s katero je v preteklih letih že sodeloval na razpisu za Krkine nagrade (navesti mora podatke o predhodni prijavi).

5. Mentorji

Mentor in somentor lahko sodelujeta pri več nalogah, razen če Svet Sklada Krkinih nagrad na podlagi prispelih prijav odloči drugače. Mentor mora izpolnjevati pogoje za mentorstvo, ki veljajo v izobraževalni ustanovi, v okviru katere je bila naloga pripravljena. Somentor je praviloma strokovnjak, ki ima vsaj eno stopnjo višjo izobrazbo kot kandidat. Izjemoma, če gre za somentorja iz podjetja, mora imeti najmanj univerzitetno izobrazbo, enakovredno 2. bolonjski stopnji.

6. Naloga

Naloga, s katero se kandidat poteguje za Krkino nagrado, je pisno delo, ki temelji na ustvarjalnem in raziskovalnem delu mladih. Vsebina naloge mora biti relevantna ali uporabna za širše področje farmacije – od načrtovanja, proizvodnje, kontrole kakovosti, distribucije in trženja zdravil do razumevanja njihovega pomena za končnega uporabnika. Napisana mora biti v slovenskem ali angleškem jeziku. Če je napisana v angleškem jeziku, mora avtor dodati razširjeni povzetek v slovenskem jeziku, ki povzame bistvena sporočila oz. ugotovitve iz Uvoda, Namena dela oz. delovne hipoteze, Rezultatov z razpravo in Zaključkov. Naloga je lahko pripravljena posebej za razpis za Krkine nagrade. Kandidat lahko prijavi tudi svoje diplomsko, magistrsko ali doktorsko delo, če ustreza razpisnim pogojem.

Naloga mora biti pripravljena v standardni obliki zaključnih nalog (diplomskih, magistrskih, doktorskih). Če je bila vsebina že objavljena v znanstvenih ali strokovnih prispevkih (člankih oz. prispevkih na kongresu), je obvezna priloga oddane naloge bibliografija avtorja, v kateri so navedena vsa dela, patentne prijave oz. patenti, ki so že bili objavljeni ali pa so sprejeti v objavo in ki temeljijo izključno na rezultatih naloge, s katero se kandidat prijavlja na razpis za Krkine nagrade, in katerih avtor oz. soavtor je. Poleg osnovnih podatkov iz bibliografske baze COBISS mora navesti tudi faktor vpliva revije (IF oz. JCR), v kateri je bil članek objavljen ali sprejet v objavo, ter podatek, v katero četrtino je uvrščena revija (kategorija SE) glede na njen faktor vpliva. Ocenjevalci in Znanstveni odbor teh podatkov niso dolžni pridobiti sami; če niso navedeni, teh člankov pri izboru ne upoštevajo.

Če je naloga samostojno raziskovalno delo enega ali več študentov in ni del zaključne naloge mora kandidat to v prijavi posebej navesti. Mentor mora to potrditi z izjavo v pisnem soglasju za prijavo na razpis za Krkine nagrade.

Avtor in mentor sta odgovorna za originalnost ter strokovno oz. znanstveno ustreznost naloge. Svet Sklada Krkinih nagrad ne prevzema nobene odgovornosti, povezane z originalnostjo in vsebino nagrajenih nalog.

Naloga mora poleg standardnih podatkov za zaključne naloge vsebovati še:

  • podpisano izjavo avtorja, da je prijavljena naloga rezultat samostojnega raziskovalnega dela;
  • informacijo o predhodno prijavljeni nalogi, če je naloga, s katero se avtor prijavlja, vsebinsko nadaljevanje naloge, s katero je v preteklosti že sodeloval na razpisu za Krkine nagrade;
  • informacijo o morebitnih prijavah iste naloge na druge podobne razpise oz. o prejetih nagradah za to nalogo;
  • podatke o mentorju in somentorju;
  • bibliografske podatke objav, povezanih z vsebino naloge, katerih avtor oz. soavtor je kandidat.

Kandidat ustrezno oblikovano nalogo z vsemi zahtevanimi podatki kot datoteko (v formatu pdf) pripne ob prijavi na www.krkinenagrade.si v roku, ki je določen v razpisu.

7. Sporočanje naknadnih popravkov in dopolnil k prijavam na razpis za Krkine nagrade

Če kandidat ali mentor želi prijavo dopolniti z osebnimi podatki, mora to sporočiti najkasneje do 20. septembra v tekočem letu na krkine.nagrade@krka.biz. Vse ostale podatke, povezane s prijavo, in morebitne dopolnitve, ki lahko vplivajo na oceno nalog, pa je treba sporočiti do konca razpisa.